субота, 9. мај 2009.

OSTRVO SV. ĐORĐE

Ispred grada Perasta u Bokokotorskom zalivu nalaze se dva ostrvca, Sveti Djordje i Gospa od Škrpijela. Crkva i samostan sv. Djordja “Sanctus Georgius de Gulfo” nalazi se na istočnom od dva ostrva pred Perastom. Ostrvo je površine 2800m2 i za razliku od susjednog nastalo je prirodnim putem.

Prvi arhivski spomen je iz 1166. godine, kada Ivan, opat sv. Jurja, prisustvuje posvjećenju nove, druge romaničke crkve sv. Tripuna u Kotoru. Medjutim, prema nalazima ornamentike na crkvi, pretpostavlja se da su tu boravili benediktinci jos od IX vijeka. Izgled stare crkve nije sačuvan osim pojedinih detalja jer su je rušili i napadači i zemljotresi. Poslije jakog zemljotresa iz 1667. izgradjena je jednostavna crkva, sa jedinstvenom zbirkom heraldičkih oznaka na grobovima starih peraskih porodica. Crkva sv. Djordja je bila gradsko groblje sve do 1866. godine, kada je izgradjeno novo koje se nalazi u sjevernom dijelu Perasta.

GOSPA OD ŠKRPJELA

Ispred grada Perasta u Bokokotorskom zalivu nalaze se dva ostrvca - Sveti Djordje i Gospa od Škrpijela. Crkva Gospa od Škrpjela podignuta je davne 1630. godine na istoimenom vještačkom ostrvu. Za ovo ostrvo vezane su mnoge legende. Najpoznatija legenda kaže da su peraški ribari, koji su ovuda plovili, jednoga dana nakon brodoloma pronašli na morskoj stijeni ikonu Bogorodice sa Hristom. Pošto su je pronašli zavjetovali su se da će na ovom mjestu podignuti crkvu.

Kako to nije bilo moguće jer ostrva nije bilo, odlučili su se za podizanje ostrva. Veliki pomorci koji su dolazili u Boku donosili bi u svojim jedrenjacima kamenje koje bi na tom dijelu zaliva bacali u more. Kada je strvoreno ostrvo ubrzo zatim je i sagradjena crkva. Kako se ostrvo stvaralo tako se moralo i održavati, pomorci su i dalje donosili kamenje i bacali u vodu oko ostrva. Čak i danas taj običaj se sačuvao. Danas ga zovemo Peraškom fašinadom. Ona se održava u smiraj dana 22.jula. U ovoj manifestaciji sastavljaju se barke iz Perasta. Barke se ukrašavaju i na njih se stavlja po koji kamen. Poslije obilaska obale grada Perasta svi kreću ka ostrvu. Tamo nastupa slavlje i svi bacaju kamenje u more oko ostrva.

петак, 8. мај 2009.

SPLAVARENJE TAROM

Najvećim i jednim od najlepših kanjona Evrope, kanjonom Tare, možete uživati spustajući se njegovom divljom ljepoticom koja u svakom kutku krije prizore za koje obavezno uz sebe morate imati foto aparat.

Ovaj jedinstveni osjećaj možete doživjeti u arhaičnim drvenim splavovima ili iz udobnosti gumenih čamaca. I u jednom i u drugom slučaju doživljaj će biti neponovljiv. Splavarenje počinje sa Splavišta odakle krećete u avanturu dugu oko 100 km, najlepšim i najuzbudljivijim predjelima kanjona. Već na samom početku Tara će vas očarati vodopadima Ljutice, proćićete ispod monumentalnog mosta na Tari čija visina iznosi 165 m, a zatim će vas dočekati stari rimski prolaz – Lever Tara. Funjički bukovi i Bijele ploče podsjetiće vas kako mirna i do tog časa umiljata Tara postaje prava divlja lepotica. Mišovo vrelo je najdublji dio kanjona i iznosi 1100 m. Ono što vas dalje čeka je vrh Ćurevac ( 1650m ) koji se uzdiže iznad Tare kao njen vječiti čuvar i jedan od najljepših vidikovaca Durmitora, zatim vodopadi rijeke Drage i Radovan luka. Kanjon Sušice, Tepački bukovi, Brstanovički bukovi i Bailovića sige su nezaboravne slike ovog putovanja.

Slapovi i brzaci koji vas ostavljaju bez daha i vodopadi koji zaustavljaju vreme Taru će zauvijek urezati u vaše srce da bi joj se iznova vratili. Splavarenje ćete zavrsiti kod Sćepan polja uz ručak ili večeru pored rijeke sa doživljajem koji ćete jedva čekati da ponovite..

четвртак, 7. мај 2009.

KAKO DOĆI DO NP BIOGRADSKA GORA


Uprava Parka: Kolašin
Telefon: + 382 20 865 625
Magistralni put Podgorica Beograd prolazi kroz Kolašin, Mojkovac i Bijelo Polje. Do ova tri mjesta može da se dođe i vozom. Do Berana i Andrijevice vodi takođe dobar regionalni put.
Autobusom
Autobusom iz Podgorice:
Podgorica - Kolašin

Podgorica - Kolašin - Mojkovac
Podgorica - Kolašin - Andrijevica
Podgorica - Kolašin - Andrijevica - Berane
Podgorica - Kolašin - Mojkovac - Bijelo Polje

Od primorskih gradova - Cetinje - Podgorica - Kolašin - Mojkovac - Bijelo Polje – dalje za Srbiju (Beograd). Pejzaž duž magistralnog puta je posebno živopisan duž Kanjona Morače između Podgorice i Kolašina, tzv. Platij
e.
Telefoni autobuskih stanica:
Podgorica: + 382 (0)20 620 430
Bar: + 382 (0)30 346 141
Vozom
Željeznička pruga Beograd – Bar prolazi kroz Mojkovac i Kolašin
Zimi, poseban ski-voz saobraća iz Bara i Podgorice za Kolašin – NP Biogradsku Goru, ski-centar Bjelasicu
Telefoni željezničkih stanica:
Podgorica: + 382 (0)20 620 430
Bar: + 382 030 346 141
Avionom
Najbliži aerodrom je u Podgorici, 70 km od Kolašina.
Montenegro Airlines saobraća iz Tivta i Podgorice.
http://www.montenegroairlines.com
Podgorica: + 382 (0)20 664 411; 664 433
Beograd: +381 (0)11 303 65 35 ili 26 21 122

BIOGRADSKA GORA

Nacionalni park Biogradska gora je osnovan 1952. godine. Smješten na sjevero-istoku Crne Gore, između rijeka Tare i Lima, u središnjem dijelu planine Bjelasice, zahvata površinu od 5.650 ha.
Samo šest godina nakon proglašenja Yellowstone-a prvim nacionalnim parkom u svijetu, zaštićena je i teritorija Biogradske gore. Zaštita Biogradske gore, sa slivom Biogradske rijeke i Jezerštice, datira još od 1878. godine kada je ova teritorija postala Knjažev zabran - kao poklon ondašnjem gospodaru Crne Gore knjazu Nikoli.
Omeđen planinskim visovima, ispresjecan potocima i uvalama, ukrašen prelijepim jezerima, okićen stoljetnim šumama i pitomim livadama, ovaj NP predstavlja veličanstven dar prirode.
Pejzaž je izuzetno pitom, sa dominantnom zelenom bojom usled prostranstava jedinstvenih šumskih ekosistema, koje smjenjuju živopisni krajolici sa livadskom vegetacijom.
Glacijalni oblici reljefa kao što su vrhovi visoki i preko 2.000 m (Crna glava - 2.139 mnv) i glečerski valovi i cirkovi, sa više glečerskih jezera, daju predjelu neponovljivu lijepotu.
Najznačajnija prirodna vrijednost ovog NP je prašuma Biogradska gora, koja zauzima površinu od 1.600 ha i jedna je od poslednjih triju u Evropi. Ima karakter strogo zaštićenog rezervata.
U srcu prašume smjestilo se prekrasno Biogradsko jezero, najveće i najpoznatije u nizu ledničkih jezera na području ovog NP. U bistroj jezerskoj vodi ogleda se sva ljepota drevne šume dajući joj modro-zelenu boju.
Znamenitosti prašumskog rezervata, ostale prirodne vrijednosti i pejzažne ljepote NP kandiduju ovo područje za uključenje u Svjetsku prirodnu baštinu i međunarodni ekološki program ''Čovjek i biosfera''.
Istorija je na ovim prostorima ostavila duboke tragove. Kulturno-istorijsko nasleđe NP ''Biogradska gora'' čine arheološki lokaliteti, sakralni spomenici, narodno graditeljstvo. Brojni autohtoni objekti narodne arhitekture u selima i katunima: kuće, brvnare, kule, vodenice, rasuti su po obodu prašumskog rezervata planine Bjelasice.
Vrlo slikovito i atraktivno djeluju katuni Pešića rupe, Vranjak, Šiška, Vragodo. Ljeti padine ožive, katuni se ispune, a proplanci zaspu zvucima čaktara.

уторак, 5. мај 2009.

POSJETITE, ZABILJEŽITE

Manastir Morača je jedan od najmonumentalnijih srednjovjekovnih spomenika Crne Gore. Podigao ga je 1252. godine Stefan, sin kralja Vukana a unuk Nemanjin.

Manastir Moraca, pogled sa jugozapadne strane
Prorok Ilija u pustinji Horat koga hrani gavran, freska u djakonikonu crkve Uspenja Bogorodice, XIII vijek
Smješten je u proširenom dijelu slikovitog kanjona Morače. Manastirski kompleks se sastoji od saborne crkve Uspenja Bogorodice, male crkve Svetoga Nikole i zgrada konaka. Porta manastira opasana je visokim zidom sa dvije kapije.
Pored arhitekture, posebnu znamenitost manastira Morače predstavlja njen živopis. Od prvobitnog slikarstva iz XIII vijeka sačuvao se samo manji dio u đakonikonu, gdje se monumentalnošću i snagom izraza izdvajaju kompozicije iz života proroka Ilije. Ostali dio živopisa stradao je u prvoj polovini XVI vijeka kada su manastir opustošili Turci.
Velika ikona u pozlacenom, duboreznom ramu Sv. Save i Simeona Nemanje sa scenama iz zivota Sv. Save, slikar Kozma, XVII vijek
Ikona Sv. Luke koji slika Bogorodicu sa scenama iz njegovog zivota, 1672-73.
Obnovljeni manastir 1574. godine ponovo su islikali anonimni slikari. U prvoj polovini XVII vijeka u oslikavanju manastira učestvuju poznati slikari - pop Strahinja iz Budimlja, koji ukrašava gornje djelove proskomidije, Georgije Mitrofanović, koji 1616. slika freske na zapadnoj fasadi i majstor Kozma, koji 1639. islikava malu crkvu Svetoga Nikole, a tri godine kasnije i paraklis Svetoga Stefana. Isti majstori su islikali i većinu ikona na velikom bogato izrezbarenom ikonostasu. Od nekada bogate manastirske riznice, danas je ostalo sačuvano svega nekoliko značajnijih obrednih predmeta i bogoslužbenih knjiga, među kojima se nalazi i primjerak Oktoiha prvoglasnika.

понедељак, 4. мај 2009.

DELTA CITY PODGORICA



Prvi šoping mol internacionalnog tipa u Crnoj Gori, "Delta City" u Podgorici, je otvoren početkom oktobra meseca 2008. godine. Ovaj ekskluzivni objekat nudi potrošačima najznačajnije internacionalne brendove, za šta je, kao ekskluzivni agent za izdavanje, zaslužan "Colliers International". Ova kompanija prethodno je postigla veliki uspeh sa izdavanjem "Delta City" šoping mola u Beogradu.

"Delta City" u Podgorici predstavlja brendove poput "Zare", "Marks&Spencer", "Navigare", "Pull&Bear", "Gant", "Bershka", "Bata" i "Via Spiga", kao i ugostiteljske lance "Costa Coffee", "Astoria" i "Sport Cafe". Ukupno, "Delta City" čini 75 lokala, a novina je i multipleks bioskop "Ster Cinemas", prvi ove vrste u Crnoj Gori.

"Delta City" obuhvata površinu od 25,000 m2 maloprodajnog prostora. Udaljen je svega 3 km od centra Podgorice, tako da primarnu potrošačku zonu čini čitav grad, odnosno 200 000 ljudi. Sekundarna potrošačka zona obuhvata skoro 450.000 ljudi i uključuje brojne gradove u okolini.

Inače, "Delta Real Estate" je vodeći investitor u izgradnji šoping molova u Srbiji i regionu. Trenutno započinju radove na sledećem velikom molu u Beogradu, Delta Planet, sa značajnim regionalnim planovima za širenje.